Skip links

۴ مورد یکسان در شخصیت رهبران تاثیر گذار

تحقیقات میدانی در سطح کلان نشان می دهد که کارمندان و کارفرمایان به دنبال ویژگی های مشابهی در رهبرشان هستند و این موضوع به کار و کسبی که در آن فعالیت می کنند، بستگی ندارد. هر سازمانی برای اینکه تعیین کند چه کسی می تواند بهترین گزینه برای هدایت آن سازمان باشد، الگوهای خود را دارد اما آیا ویژگی های مورد نظر سازمان های مختلف تفاوت زیادی با یکدیگر دارند؟رهبران بزرگ دنیای کار و کسب چه ویژگی های شخصیتی مشترکی دارند؟

در اینجا به چهار ویژگی که افراد یک سازمان انتظار دارند در رهبرشان وجود داشته باشد، اشاره شده است:

۱٫صداقت

مرکز تحقیقاتی Pew در نوامبر ۲۰۱۴ پژوهشی را انجامداد که بر اساس نتایج بدست آمده از آن، ۸۴ درصد از ۱۸۳۵ نفر شرکت کننده، صداقت را اساسی ترین ویژگی شخصیتی برای هر رهبری برشمرده بودند. رهبرانی که صداقت دارند نه فقط از طریق کلام بلکه از طریق رفتار و اقدامات خود الهام بخش هستند. این رهبران افرادی هستند که تیم خود را قدم به قدم می سازند. آنها به این درک رسیده اند که رهبری تأثیرگذار بر پایه ی اعتماد شکل می گیرد و صداقت در رهبری پویایی تیم کاری را در پی دارد. روابط و مناسبات صادقانه با کارمندان، ارتباطاتی را به وجود می آورد که موفقیت را برای تمام افراد یک سازمان تضمین می کنند نه فقط برای رئیس.

article_image_one_295.jpg

۲٫ پذیرا بودن

در ارزیابی شخصیتی، پذیرا بودن یکی از ۵ بعد مهم شخصیت است که روانشناسان برای ارزیابی افراد از آن استفاده می کنند. پذیرا بودن بدین معناست که یک فرد چقدر برای تجربه های جدید علاقه مندی از خود نشان می دهد و چقدر از قوه ی تخیل و بینش برخوردار است.در سال ۲۰۱۴ دو متخصص مباحث رهبری به نامهای جک زنگر و جوزف فولکمن ۳۳ رهبر عالی رتبه در یک شرکت ارتباطات از راه دور را تحلیل کردند و به ۱۰ ویژگی شخصیتی رسیدند که آن رهبرها را به رهبرانی تأثیرگذار تبدیل کرده بودند.

برخی از یافته های آنها شامل ایجاد فرهنگی می شدند که روی :

  • ارتباطات به سمت بالا (پذیرا بودن ایده ها از تمام منابع)،
  • هدف گذاری کششی (پذیرا بودن ذهن برای یافتن اهدافی پویا به منظور دستیابی به اهداف سازمانی)، و
  • تأکید روی سرعت (تشویق به اینکه ایده ها ابتدا آزمایش شوند و سپس مورد بحث قرار گیرند) تمرکز می کردند.

درست است که این مطالعه میان ۳۳ رهبر در یک سازمان انجام شد، اما زنگر و فولکمن عنوان کرند که نتایج بدست آمده با تحلیل آنها از رهبران صدها سازمان در صنایع مختلف همخوانی داشت.رهبران تأثیرگذار فرهنگی را ایجاد می کنند که در آن ایده های هر یک از اعضای تیم شنیده و برای آن ارزش قائل شود. آنها پذیرا هستند و کارمندان خود را نیز برای پذیرا بودن تشویق می کنند.

۳٫ تصمیمات محکم و راسخ

رهبران تصمیم گیرنده هستند. بدون استثنا، از رهبران انتظار می رود به طور مستمر تصمیماتی بگیرند که این تصمیمات هم روی سازمان و هم روی افراد آن تأثیرگذار هستند. زنگر و فولکمن در تحقیق خود به این نتیجه رسیدند که افراد یک سازمان می خواهند کسی که مسئولیت رهبری آنها را به عهده می گیرد تمام گزینه ها را ارزیابی کند و وفاداری بی قید و شرطی را به آنچه به نفع سازمان است از خود نشان دهد. به عبارت دیگر، رهبران تأثیرگذار با اعتماد به نفس تصمیماتی می گیرند که پایه و اساس آن بیشترین منفعت برای سازمان است.

۴٫ نظم فکری

شرکت کنندگان در تحقیق مرکز Pew عنوان کرند که نظم و انضباط فکری (۶۷%) و دلسوزی (۵۷%) از عوامل مهم هستند و زنگر و فولکمن نیز روی داشتن چشم انداز استراتژیک تأکید کردند که می توان آن را نتیجه ی داشتن نظم فکری در رهبر یک سازمان دانست.رهبرانی که از نظر روانی دارای نظم و انضباط هستند می توانند برای سازمان خود چشم اندازی را ترسیم کنند و برای رسیدن به آن چشم انداز تیم شان را قدرتمند سازند. بیل گیتس درباره ی رهبری در قرن بیست و یکم می گوید: «در قرنی که پیش روی ما است، رهبران کسانی هستند که دیگران را قدرتمند می سازند.»

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag