پرش لینک ها

۱۰ نکته مثبتی که در رزومه ذکر نمی شود

وقتی فرمی را می بینیم، فکرمان معطوف همه فرم هایی می شود که پر کرده ایم. خیلی از ما، وقتی که مجبور می شویم اطلاعات «رسمی» را ارائه کنیم، در وضعیت یک بچه ۶ ساله قرار می گیریم. درست پر کردن فرم ها، به ما استرس می دهد. وقتی که در جست وجوی شغل هستیم، همان دورنمای ترسناک دوباره اتفاق می افتد.

اکثر مردم، بهترین افتخارات کاری شان را در رزومه شان ذکر نمی کنند. آنها فکر می کنند که اجازه این کار را ندارند- البته که حق دارند موفقیت هایشان را ذکر کنند! وقتی شما به چیزی دست می یابید، برای همیشه آن امر متعلق به شماست. شما اجازه دارید موفقیت هایتان را در رزومه تان ذکر کنید، هیچ دلیلی هم وجود ندارد که این کار را نکنید. به خاطر همین وقتی ما با مشتریان مان روی رزومه شان کار می کنیم، به آنها می گوییم «این یک سند قانونی نیست بلکه سند معرفی و برند شماست. شما اجازه دارید اطلاعاتی را که می خواهید به اطلاع دیگران برسانید را در این سند ارائه کنید. رئیس قبلی شما اینجا نیست. او کار شما را زیر نظر ندارد. اگر کاری انجام داده اید، در این سند ذکر کنید!»

بیشتر مردم دستاوردهایشان را دست کم می گیرند. آنها ماجراهای زندگی کاری شان را کم اهمیت می کنند تا در رزومه شان بیشتر «حرفه ای» به نظر برسد. نتیجه اش این می شود که رزومه شان شبیه رزومه هر متقاضی کار دیگری می شود. آنها بهترین بخش های داستان زندگی شگفت انگیزشان را نادیده می گیرند و رزومه شان را با اصطلاحات کسل کننده فنی کسب وکار پر می کنند.
با آوردن داستان فوق العاده زندگی کاریتان، به نحوی که خواننده شما را حس کند، می توانید رزومه تان را هیجان انگیزتر و بسیار قوی تر کنید. این باعث می شود که رزومه شما برای مدیر استخدامی که آن را می خواند بسیار جذاب به نظر برسد. به نظر او، شما دیگر یک متقاضی شغل بی نام و نشان مثل بقیه متقاضیان نیستید.

article_image_one_403.jpg

در ادامه این مطلب، ۱۰ نکته ای را که شما احتمالا در رزومه تان ذکر نمی کنید – اما می توانید ذکر کنید و بهتر است که این کار را بکنید!- آمده است:

۱- موفقیت های مخفی من

شاید رئیس پیشین شما در مورد بزرگ ترین دستاوردتان در کار قبلی چیزی نمی دانست، به خاطر اینکه هیچ وقت از شما نپرسید روی چه چیزی کار می کنید و وقتی هم که تلاش کردید برایش توضیح دهید، به صحبت شما گوش نکرد. مشکلی نیست! موفقیت تان را به هرحال در رزومه تان بیاورید. شما انجامش داده اید، خب ذکرش کنید. اینکه کسی در شرکتی که قبلا کار می کردید، شما را به خاطر کاری که موفق به انجامش شده اید، بشناسد؛ اصلا اهمیتی ندارد. تا زمانی که قادر به پاسخگویی سوالات در مورد موفقیت های شغلی تان هستید، پیش بروید و آنها را در رزومه تان ذکر کنید. شمایید که آن امتیازات را کسب کرده اید.

۲- آن کار جزو وظایف من نبود.

خیلی از مردم دستاوردهای کاری بزرگی دارند که در رزومه شان آنها را قید نمی کنند، به خاطر اینکه کاری که آنها انجام داده اند جزو شرح وظایفشان نبوده است. شاید آن کار جزو شرح وظایف شخص دیگری بوده است- شاید حتی جزو شرح وظایف رئیس شان بوده باشد- ممکن است به شما گفته نشده باشد که روی پروژه ای کار کنید، اما شما برای اینکه کارمندی مفید برای شرکت باشید، آن کار را انجام دادید. انجامش دادید؟ اگر انجامش دادید، خب در رزومه تان قید کنید.

۳- من به خاطر آن کار حقوق نگرفتم.

ذکر کردن ماموریت های داوطلبانه ای که انجام داده اید در رزومه باعث می شود که داستان زندگی شما بسیار تاثیرگذار شود؛ اما خیلی ها کارهای داوطلبانه ای را که انجام داده اند در رزومه شان قید نمی کنند. انجام آن کارها، حالا دیگر بخشی از وجود شماست، خوب داستانش را بگویید. مدیران کارگزینی دنبال آدم های زنده و فعالی مثل شما می گردند. به مدیر کارگزینی، چیزی را بگویید که جذب رزومه تان شود.

۴- فقط همان یکبار بود.

بعضی از بهترین ماجراهای شغلی فقط یکبار اتفاق افتاده اند، اما ما می گوییم: «من فقط یکبار آن کار را انجام دادم، واقعا در آن، ماهر نیستم» و آن کار را در روزمه ذکر نمی کنیم، این کاملا غیرمنطقی است. نیل، یکی از مشتریان ما، گروهی آنلاین از همکاران سابقش درست کرده بود و نزدیک به چهل هزار عضو جذب کرده بود، با این حال به ما گفت که «من دنبال چنین کاری نیستم» و ماجرای درست کردن گروه آنلاین را در رزومه اش حذف کرد. تشویقش کردیم که آن را به روزمه اش برگردانَد، هرچند که نیل نمی خواست به زودی یک گروه اینترنتی دیگر درست کند. اینکه نمی خواست آن کار را دوباره انجام دهد مساله مهمی نیست، نیل با رزومه اش خود را برای کارهایی که می خواست معرفی می کرد ولی تجربه درست کردن یک گروه آنلاین یک موضوع مهم است؛ چه نیل بخواهد پروژه ای مشابه را انجام بدهد یا نه. دور روز بعد اینکه نیل، رزومه اش را به روز کرد، معاون بازاریابی یک شرکت با نیل تماس گرفت و به او گفت: «داشتیم در مورد ساختن چند گروه آنلاین در سال ۲۰۱۶ حرف می زدیم. خیلی خوب می شه که همدیگر را همین الان ببینیم. وقت شناسی خیلی مهمه، قبول دارید؟»

۵- نمی خواهم اعتبار آن کار را به خودم نسبت دهم.

متقاضیان شغل می گویند: «آن پروژه یک کار گروهی بود. نمی خواهم اعتبار آن را مال خودم کنم.» آنها نقش خود را در تصمیم گیری های بزرگ، کوچک می کنند. اگر تلفنی با آنها صحبت کنیم و بخواهیم در مورد موارد مشخصی از آنها اطلاعات بگیریم، آنها به ما در مورد بانک های اطلاعاتی که ساخته اند و طرح های ارتباط با مشتریان که طراحی کرده اند، می گویند اما بعد اضافه می کنند که: «ولی نمی خواهم همه اعتبار آن کار را به خودم نسبت بدهم!» مدیر بعدی شما هنوز شما را نمی شناسد. رزومه شما -که زنده و انسانی به نظر برسد- است که برداشت مقدماتی رئیس آینده تان از شما را ایجاد خواهد کرد. چرا بزرگ ترین موفقیت کاری تان را در رزومه تان قید نمی کنید که باعث شروع یک گفت وگو شود؟ وقتی که به مصاحبه شغلی می روید، می توانید با اطمینان بگویید: «البته، آن پروژه یک کار تیمی بود.» همه این را می دانند، اما بهتر است، یک بار دیگر هم شما بگویید.

۶- آن کار را دیگر انجام نمی دهم.

حتی اگر دیگر در حوزه کاری ای که بزرگ ترین موفقیت های شغلی تان را در آن داشته اید، کار نمی کنید، جلوه های آن موفقیت ها می تواند مدیران کارگزینی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. جنبه های خلاقانه و شهودی دستاوردهای شغلی تان را در معرض دید مدیران جدیدی که برای کار در شرکت شان درخواست داده اید، قرار دهید. هرچند ممکن است زمینه های کاری متفاوت باشد اما موضوعات اساسی مشترک – نگه داشتن انبوه مشتریان؛ با وجود موانع اداری، ایده ای را به بهره برداری رساندن و القای انجام کاری به مردم، کاری که پیش از آن هرگز انجام نداده اند- هر مدیری را که درگیر این مسائل است، تحت تاثیر قرار خواهد داد. داستان های فوق العاده جذاب و پرافتخار شغلی شما در مشاغلی که مدت ها پیش مشغول به کار بودید اکنون نیز شاخصه های قدرتمند توانمندی های شما هستند. آنها را در رزومه تان عیان کنید.

۷- آن کار را خیلی وقت پیش انجام دادم.

آیا می توانید یک داستان فوق العاده جذاب شغلی را در رزومه تان بیاورید که مربوط به کاری قدیمی است که دیگر آن را در رزومه تان قید نمی کنید؟ البته که می توانید! آن داستان فوق العاده جذاب را در بخش خلاصه رزومه در قسمت بالای رزومه زنده و انسانی تان بیاورید. خلاصه رزومه زنده و انسانی یک متقاضی کار، پاتریشیا، را در ادامه آورده ام تا ببینید که آوردن آن داستان چگونه به نظر می رسد: من مدیر توسعه محصول هستم و عاشق این هستم که راه حل های مالی موثر ساده برای مسائل بازار طراحی و آنها را مدیریت کنم که در حوزه هایشان به خوبی کار کنند. نخستین اقدام بزرگ من اجرای پروژه کارت اعتباری فروشگاه زنجیره ای سیرز بود که به استانداردی طلایی برای کارت های اعتباری خرده فروشی تبدیل شد. در حال حاضر به دنبال این هستم که به یک بنگاه مالی ترقی خواه که قصد فعالیت در حوزه تجارت آنلاین را دارد، بپیوندم.
کارت اعتباری سیرز (Sears) مربوط به مدت ها پیش است، اما فعالان این حوزه هنوز آن را به خاطر می آورند. یک اشاره کوتاه به آن در خلاصه رزومه زنده و انسانی شما، شروع کننده یک گفت وگو خواهد بود. فعالان حوزه کاری پاتریشیا که پست های ارشد شغلی دارند، آنقدر مسن هستند که ویزا کارت سیرز را به یاد بیاورند و تمایل خواهند داشت که با پاتریشیا در مورد آن صحبت کنند.
نظیر داشتن یک علاقه مشترک خارج از کار یا داشتن یک همکار سابق مشترک با یک نفر؛ تعریف ماجراهای کاری پرآوازه، راه های خیلی خوبی هستند تا با فعالانی که شما را هنوز نمی شناسند، رابطه ایجاد کنید.

۸- حالا تاثیرش روشن است.

در حرفه مان سال های زیادی را صرف انجام کارهایی می کنیم که به ما گفته اند و غرایز قدرتمند مان، در انجامشان ما را راهنمایی می کنند. گاهی تاثیر فعالیت هایمان در همان زمان مشخص نمی شود. حال که سنمان بالاتر رفته و از گذشته مان فاصله گرفته ایم قادر هستیم به گونه متفاوتی تجارب گذشته مان را بیان کنیم و قدرت درونمان را نشان دهیم؛ اگرچه زمانی که آن کارها را انجام می دادیم برایمان آشکار نبود.

۹- واجد شرایط نبودم.

«من واجد شرایط لازم برای انجام کاری که می کردم، نبودم»، یک دلیل وحشتناک برای ذکر نکردن یک افتخار کاری در رزومه است. شما واجد شرایط نبودید اما انجامش دادید!

۱۰- رئیسم آن را موفقیت خودش به حساب آورد.

آخرین مورد در لیست ما، موردی است که اکثر متقاضیان شغل روی آن درنگ می کنند. حتی اگر آنها کاری فوق العاده نظیر رفع مشکلات تعداد زیادی از مشتریان، طرح ایده ای فوق العاده یا ابداع روشی تازه که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ها می شود؛ انجام داده باشند، در قید کردن آن موفقیت کاری در رزومه شان، غالب اوقات مرددند برای اینکه تصور می کنند رئیسشان نیز می تواند ادعای انجام آن کار را داشته باشد. رئیس پیشینتان را فراموش کن. این رزومه شما است. امروز هم یک روز تازه است، اگر می توانید داستان خودتان را بگویید که چگونه آمدید، دیدید و فتح کردید را بگویید، بگویید! رئیس پیشین شما می تواند داستان خودش را بگوید. الان نوبت شما است!

ارسال دیدگاه

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag