Skip links

۳ مرحله برای استفاده مفید از استرس

زمانی را به یاد آورید که در حال تجربه یک رشد شخصی یا حرفه ای مهم و اساسی بوده اید. استرس ویژگی های قابل توجهی دارد: به ما یادآوری می کند که دقت بیشتری به کار بریم، ما را به طور مستقیم با چالشی ترین و مهم ترین جنبه های زندگی روبه رو می کند و به طور کلی مزایای غیرمنتظره ای را در قالب رشد شخصی به همراه دارد.

دنبال کردن یک زندگی بدون دغدغه و استرس سبب ایجاد مشکلات و استرس های بیشتری خواهد شد و همچنین بدون مواجهه و رویارویی با چالش های سخت زندگی، قادر به غلبه بر آنها نیستیم. در پژوهشی که با همکاری مدیران، دانشجویان و ورزشکاران حرفه ای به انجام رسیده است، موفق به طراحی سه مرحله شده ایم که می تواند به فشار ناشی از استرس پاسخ دهد و اثرات منفی ناشی از آن را کاهش دهد.افراد دارای این ذهنیت «استرس سبب بهبود می شود» نسبت به کسانی که اعتقاد دارند استرس یک عامل ناتوانی در زندگی است، در کارشان عملکرد بهتری از خود نشان می دهند و همچنین عواقب منفی استرس بر سلامتی آنها کمتر است

article_image_one_466.jpg

مرحله اول: آن را ببینید

اولین گام برای پاسخ به استرس خود، دیدن آن به جای انکار استرس است. توصیه ما به شما این است که دلیل استرس خود را برای خود شرح دهید (آن را نامگذاری یا بر چسب گذاری کنید) به عنوان مثال به خود بگویید که درباره عدم موفقیت فرزندم در مدرسه استرس دارم. تحقیقات انجام شده در زمینه علوم عصب شناسی توسط مت لیبرمن نشان می دهد که چگونه اعتراف به استرس داشتن می تواند به مغز شما کمک کند تا آگاهانه تر واکنش نشان دهد. در یک مطالعه به شرکت کنندگانی که تحت اسکن مغزی قرار داشتند تصاویر احساسی منفی نشان داده شد و سپس از آنها خواسته شد تا به این تصاویر برچسبی بزنند. در این حالت فعالیت عصبی از منطقه آمیگدال (منطقه احساسی مغز) به قشر جلویی مغز (جایی که مغز به صورت آگاهانه و عمدی فعالیت می کند) انتقال یافت. به عبارت دیگر اذعان به استرس در مواقعی که دچار استرس شده اید به شما این امکان را می دهد تا واکنش درونی خود را متوقف کنید و آگاهانه تر پاسخ دهید.

به هر حال طفره رفتن از استرس زیان بارتر از اذعان به آن است. تحقیقاتی که ما با همکاری پیتر سالو وی و شأن آکور انجام داده ایم، نشان داده است که کسانی که معتقدند استرس به عنوان یک عامل بازدارنده است معمولا بیش از حد یا در سطح خیلی پایینی درگیر استرس می شوند و به آن پاسخ می دهند، درحالی که کسانی که دیدگاهشان راجع به استرس به عنوان یک عامل بهبود و پیش برنده است به صورت متعادل تری به استرس پاسخ می دهند و بیشتر به دنبال بازخورد آن هستندکه این بازخورد برای یادگیری و رشد بلندمدت آنها نیز بسیار حائز اهمیت است. تمرکز حواس و دیگر شیوه های تمرکز می تواند در اذعان به استرس و چگونگی پاسخ به فشار های ناشی از آن به شما کمک کند. هر فرد به صورت منحصربه فردی واکنش نشان می دهد.

مرحله دوم: آن را از آن خود بدانید (به رسمیت بشناسید)

یک راه برای به رسمیت شناختن استرس این است که ما در مواجهه با مسائلی که برایمان حائز اهمیت است استرس بیشتر و باشدت تری داشته باشیم، این استرس به ما نشان می دهد که مساله موجود برای ما بسیار مهم است و ما به آن اهمیت می دهیم. این کار باعث ایجاد انگیزه مثبت در ما می شود زیرا می دانیم مسائل مهم به راحتی قابل انجام نیستند. یک استعاره که برای توصیف این وضعیت مورد استفاده قرار می گیرد چنین است «این وضعیت شبیه یک شب سرد و تاریک در اورست است». اگر شما قصد صعود به اورست را داشته باشید این تصور وجود دارد که طی مسیر شب های سرد و تاریک نیز وجود داشته باشد. انجام سایر کارهای مهم زندگی نیز مانند این صعود است. قطعا رشد و پرورش یک کودک یا راه اندازی یک کسب وکار و امثال اینها کار ساده ای نیست. به رسمیت شناختن استرس لزوما سبب دور کردن شرایط سخت نمی شود، اما شرایط قابل تحملی را به وجود می آورد تا به شما انگیزه کافی بدهد. در یک دوره آموزشی، یکی از اعضای ارشد چنین گفت که کادر رهبری موقعیت ها را به گونه ای طراحی می کند که استرس زا، پرهرج و مرج و پویا است به گونه ای که تیم یاد می گیرد در شرایط دشوار نیز خود را کنترل کند.

مرحله سوم: از آن استفاده کنید

برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید، پاسخی که بدن به استرس می دهد طوری طراحی نشده است که ما را از پای در آورد. در حقیقت هدف تکاملی بدن در پاسخ به استرس، کمک به ذهن و بدن برای بهبود عملکرد است. هنگامی که بدن با شرایط استرس زا مواجه می شود، هورمون هایی نظیر آدرنالین و دوپامین ترشح می شود که این هورمون ها باعث می شوند به مغز و بدن اکسیژن و خون بیشتری تغذیه شود و باعث می شود فرد با انرژی، حساسیت و تمرکز بیشتری به شرایط پاسخ دهد. اگرچه در بعضی شرایط استرس ممکن است مضر باشد اما در بسیاری از مواقع هورمون هایی که هنگام استرس ترشح می شوند باعث رشد، افزایش ایمنی بدن و بازسازی سلول ها می شوند. این امر به خود استرس مربوط نمی شود بلکه به نحوه پاسخی که ما به استرس می دهیم مربوط می شود.

در بسیاری از شرایط به وضوح مشخص نیست که چگونه از استرس بهترین استفاده را ببریم، خصوصا در موقعیت های طولانی یا پیچیده تر. یک درگیری مداوم با همسر یا رئیس خود، شرایط نامساعد سلامتی یا حتی اختلاف با یک دوست را در نظر بگیرید. راهکار مهم در این شرایط استرس زا این است که نسبت به فرصت های به وجودآمده و زمینه های یادگیری آگاه باشید. درست همانند چالش هایی که در چرخه طبیعی زندگی خود تجربه کرده اید، هیچ کس بدون اندوه و غم در این چرخه نیست. رویارویی با این شرایط سبب می شود تا آگاهی عمیق تر، چشم انداز های جدید، حس لذت بیشتر برای زندگی و حس معنادار بودن زندگی را کسب کنید. در حال حاضر جامعه تا حد زیادی موفق به طراحی استرس به گونه ای شده است تا به طور بالقوه فرصت یادگیری و رشد در شرایط استرس زا فراهم شود. این امر به این معنی نیست که ما تمام عوامل استرس زا را به عنوان یک عامل مثبت در نظر بگیریم بلکه به این معنی است که به گونه ای به استرس خود پاسخ دهید که امکان غلبه بر چالش های اجتناب ناپذیر زندگی را داشته باشید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag