Skip links

۵ مرحله فرایند تولید محتوای ویدئویی

افزایش جذابیت، منحصربه فرد کردن و پیدا کردن راه هایی برای افزودن ارزش ویدئوها کار بسیار دشواری است که درست انجام دادنش لذت بخش است.اگر فکر شروع به تولید محتوای ویدئویی باعث نگرانی شما می شود، بدانید تنها نیستید. در هر دقیقه از روز، کاربران یوتیوب به تنهایی ۷۲ ساعت محتوای جدید تولید می کنند که این میزان محتوا شامل ویدئوهای آپلود شده در فیس بوک، ویمیو، دیلی موشن یا ویستیا نمی شود.

خوشبختانه طرح های بسیار زیادی برای تولید محتوای ویدئویی ارزشمند و پر معنی وجود دارد. من به بعضی از این طرح نگاه دقیق تری داشتم و نکات مهم آن ها را در این دستورالعمل «کوتاه و لذت بخش» گنجانده ام تا بتوانید ارزش ویدئوهای خودتان را بالا ببرید. من تازه ترین مطالعات، بهترین نکات تخصصی و چند نمونه عالی از محتواهای ویدئویی موفق را در این مقاله جای داده ام.

آمار و ارقامی در مورد محتوای با ارزش ویدئویی

ممکن است در نگاه اول اضافه کردن محتوای ویدئویی به پروسه بازاریابی کار دشواری برای شما به نظر بیاید. پس چرا باید چنین کار طاقت فرسایی را به عهده بگیرید؟ به خاطر این که:

 1. در مقایسه با روش های دیگر، محتوای ویدئویی تا سه برابر ترافیک بیشتر ماهانه برای وب سایت شما تولید می کند.
 2. بازدیدکننده ها ۸۸ درصد زمان بیشتری در سایتی که محتوای ویدئویی داشته باشد، سپری می کنند.
 3. ترافیک عادی از راه موتورهای جست و جو با وجود ویدئو تا ۱۵۷ درصد افزایش پیدا می کند.
 4. مصرف کنندگانی که محصول یا خدماتی را در یک ویدئوی اینترنتی دیده باشند، ۴۶ درصد احتمال بیشتری نسبت به پیگیری اطلاعات درباره آن دارند.
 5. بعد از تماشای ویدئوی محصول تبلیغاتی، احتمال خرید مصرف کنندگان ۸۵ درصد بیشتر می شود.
 6. مصرف کنندگان با دیدن ویدئو ۵۷ درصد اطمینان بیشتری نسبت به خرید اینترنتی خودشان خواهند داشت.
article_image_one_584.jpg

ویدئوی اینترنتی، فرصت بسیار بزرگی برای افزایش ارزش نام تجاری شما فراهم می کند؛ حال هدف نهایی شما هر چه می خواهد باشد: از بر سر زبان انداختن نام تجاری شما گرفته تا بهبود اعتماد نسبت به نماد تجاری تان، یا فقط نشان دادن اهمیت مصرف کنندگان برای شما. با ظهور و ورود پلت فورم های اجتماعی انتشار ویدئو مثل پریسکوپ در جهانی که بیشتر بازاریاب ها راهی ضبط ویدئوهای کیفیت بالا و دسترسی به برنامه های ویرایشی آسان را دارند، روشن است که شما می توانید با توجه به بودجه و توانایی خود، محتوای ویدئویی ارزشمند تولید کنید.

فرآیند ۵ مرحله ای برای تولید محتوای ویدئویی

بعد از مطالعه تعداد از بهترین دستورالعمل های تولید ویدئوهای جذاب، چند مرحله مختصر را گردآوری کردم که متخصصان توصیه کرده اند در هنگام تولید محتوای ویدئویی به آن ها توجه کنید.

 1. به مخاطب خود گوش بدهید و آن ها را درک کنید.
 2. ویدئویتان باید همسو با اهداف کسب و کارتان باشد.
 3. محتوایی تولید کنید و سعی کنید آن را فراگیر سازید.
 4. تا حد توان آن را به اشتراک بگذارید.
 5. بسنجید، تحلیل کنید، درک کنید.

۱٫ به مخاطب خود گوش بدهید و آن ها را درک کنید

اول از همه قبل از شروع به جست و جوی ایده یا انتخاب نرم افزار ویرایشی و دوربین مناسب، باید به این سوال پاسخ بدهید: مخاطب شما علاقه مند به دیدن چه کاری است؟ سعی در پی بردن و درک نیازهای مخاطبان مورد نظر، ارزش هنگفتی را به ویدئوی شما اضافه خواهد کرد. قبل از اینکه برای ویدئوی خود موضوعی انتخاب کنید، کمی وقت صرف آشنایی بیشتر با قشر مخاطب خود کنید تا ببینید علاقه به دانستن چه چیزی درباره برند شما دارند و اینکه در صنعت، سخن از چیست. اوایل امسال، کیون در مقاله اش چندین ابزار واقعا مفید را معرفی کرد که می توانند شما را در درک و آشنایی بیشتر با مخاطبان خود یاری کنند. با توجه به آن فهرست، ایده های زیر به شما نشان می دهد که از کجا می توانید گوش دادن به مخاطب را شروع کنید:

 1. گفت و گوها و پرسش و پاسخ در شبکه های اجتماعی.
 2. فرستادن پرسش نامه برای کاربران، مشترکان و فالوئرهایتان.
 3. سوالات متدوال فرستاده شده به صندوق پستی پشتیبانی شما.
 4. جست و جو میان هشتگ های توئیتر در مورد موضوعی که برای نام تجاری شما حائز اهمیت است.
 5. جست و جوی عناوین سوالات و کلمات کلیدی پرتکرار مرتبط با نام تجاری تان در سایت BuzzSumo

۲٫ ویدئویتان باید همسو با اهداف کسب و کارتان باشد

بعد از اینکه موضوعی را برای محتوای ویدئوی خود پیدا کردید که فکر می کنید مورد پسند مخاطبان شما خواهد بود، نکته بعدی ای که باید در نظر بگیرید رابطه میان شما و نام تجاری تان است. آیا ایده ی ویدئو شما مطابق با اهداف نام تجاری شما هست؟کاترین هیپول از «red bee media» توصیه می کند که بعد از صرف زمان برای درک مخاطبان خود، دقت کنید که اهداف نام تجاری شما به چه شکل با نیازهای مخاطبان شما همسو می شود. هدف یک برند تجاری چیست؟ مخاطب علاقه مند به چه چیزی است؟ و این دو اصل چگونه می توانند به طور همزمان اعمال شوند؟ اگر در همسو کردن اهداف نماد تجاری خود با نیازها و خواسته های مخاطبانتان دچار مشکل شدید، شاید بهتر باشد که ایده را به طور موقت کنار بگذارید. شاید انجامش کار سختی باشد، ولی به تمرکز روی پر ارزش ترین ایده ها، هم برای نماد تجاری و هم برای مخاطبان شما، کمک می کند.

۳٫ محتوایی تولید کنید و سعی کنید آن را فراگیر سازید

بعد از اینکه به نیاز مخاطبان و چگونگی تطبیق آن با اهداف نماد تجاری خود مسلط شدید، می توانید شروع به تولید محتوای ویدئویی خود کنید. وبلاگ Buffer چند راهکار ساده برای شروع پیشنهاد می کند: دوست دارید که ویدئوی شما چه تاثیری روی طرز فکر، انگیزه و رفتار بیننده داشته باشد؟ از نظر احساسات و روانشناسی، نکات بسیار اثرگذاری پشت محتوای ویدئوها وجود دارد که می توانید از آن ها برای گیراتر کردن و افزایش ارزش اشتراک گذاری ویدئوهای خود بهره ببرید. در پژوهشی ۱۸ واکنش روانی تعیین شده که شما باید در محتوای ویدئویی تان، برای القای آن ها به مخاطب خود تلاش کنید. ۱.خوشحالی ۲. نشاط ۳. حیرت ۴. انگیزش ۵. سرزندگی ۶. تحقیر ۷. تنفر ۸. غم ۹. گرمی ۱۰. غرور ۱۱. دل تنگی ۱۲. غافلگیری ۱۳. آگاهی ۱۴. شوک ۱۵. سردرگمی ۱۶. برانگیختن ۱۷. ترس ۱۸. خشم. از میان این واکنش ها احساسات مثبت موثرترین محرک برای به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی هستند. احساساتی مانند خوشحالی، نشاط و حیرت (به خصوص ۵ واکنش اول فهرست شده در بالا)، دو دلیل اصلی اشتراک گذاری محتوا از سوی یک فرد این است که او احساس کند:

 1. خدمات برای دوستانش مفید باشند.
 2. این کار آگاهی و نفوذ او را بر روی موضوع را به نمایش بگذارد.

پس هنگام تهیه ویدئو، به احساساتی که برمی انگیزد و دلایلی که مردم آن را به اشتراک می گذارند، نظر داشته باشید.

۴٫ تا حد توان آن را به اشتراک بگذارید

بعد از تهیه یک ویدئوی عالی و جذاب باید خود را آماده اشتراک گذاری و دریافت سیلی از بازدیدها باشید. برای اینکه موثرترین نتایج را دریافت کنید، باید ویدئو را همانطور به اشتراک بگذارید که هر نوع محتوای دیگر را بازپخش می کنید. دفعات ارسال هایتان در شبکه های اجتماعی را برای بازه زمانی طولانی مدتی تنظیم و هر چندوقت یکبار روی شبکه های اجتماعی مختلف تبلیغ کنید.

۵٫ موفقیت خود را بسنجید

یکی از خسته کننده ترین و گیج کننده ترین بخش های تولید محتوای ویدئویی این است که بدانید موفقیت چیست و نرخ بازگشت سرمایه چگونه اندازه گیری می شود. بعد از اینکه ساعت ها وقت صرف تولید موفقیت آمیز این محتوای شگفت انگیز کردید که هم با اهداف نماد تجاری شما همخوانی دارد و هم درخور مخاطبان شماست، چطور باید تاثیر آن را موردسنجش قرار دهید؟ شاید از قبل می دانید که باید مجموعه ای از شاخص های عملکرد کلیدی ایجاد کنید؛ اما آیا می دانید که کدام معیارها اهمیت دارند؟ کارلامارشار عنوان می کند که باید بر روی سه مورد کلیدی متمرکز شویم:

 • مخاطب: به تعداد دفعات یا به درصد بازدید گروه جمعیتی موردنظرتان از یک ویدئوی خاص توجه کنید.
 • اعتبار: میزان زمان کلی بازدید از ویدئو و میانگین زمانی را که هر کاربر برای هر ویدئو صرف کرده است به دست آورید به تعداد مشترکان جدیدتان توجه کنید. همچنین می توانید تعداد کلیک هایی را که به سایت شما راه می یابد بسنجید.
 • اشتراک گذاری: تعداد اشتراک گذاری ها یا درصد آن ها نسبت به تعداد دفعات دیده شده.

وقتی صحبت از معیارها می شود، به نظر تاکید زیادی بر تعداد دفعات دیده شدن قرار می گیرد در واقع اکنون متخصصان تعداد دیده شدن ها را معیاری جانبی در نظر می گیرند و اکثر آن ها، میزان اشتراک گذاری و زمان صرف شده روی تماشای ویدئوها را از تعداد دفعات آن مهم تر می دانند.

نکته کلیدی: برخلاف باور عموم، باید روی دفعاتی که ویدئوی شما به اشتراک گذاشته شده تمرکز کنید نه تعداد دفعات دیده شدن آن. عمل اشتراک گذاری استانداردی طلایی در شبکه های اجتماعی است که به خودی خود یک معیار محسوب می شود و فرصت بزرگی برای تاثیرگذاری روی معیارها و عملکرد نام تجاری عرضه می کند.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag