Skip links

۳ اشتباه معمول در شبکه های اجتماعی

چرا بعضی از شرکت ها با وجود تبلیغات شرکتی راجع به محصولات و خدماتشان همچنان نسبت به شرکت هایی که تنها در شبکه های اجتماعی و اینترنت مشغول بازاریابی هستند با ریزش مخاطب مواجه اند؟ پیت بلک شاو Pete Blackshaw در رابطه با جذب و نگهداری مشتری، کمپانی های زیادی را بررسی کرده است. در اینجا به سه اشتباه رایج که در بین این کمپانی ها وجود دارد اشاره می کنیم.

۱- تکیه بر رسانه های اجتماعی Social Media به عنوان تنها منبع معتبر بررسی نظرات و نیازهای مشتری

بر اساس پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۰ عمده ی خریدها به صورت آنلاین انجام می شود و دراین بین نمی توان پیدایش و نقش شبکه های اجتماعی را نادیده گرفت. برای بررسی مشتری، نیازها و سلیقه های آن از شبکه های اجتماعی به عنوان یک ابزار باید استفاده کرد نه یک منبع. تکیه بر رسانه های اجتماعی به عنوان منبع اصلی بررسی مشتری اصلاً ایده ی مناسبی نیست زیرا اکثر مشتریان چنانچه از خریدی تجربه ی منفی داشته باشند آن را در بخش نظرات می نویسند. تعداد کمی از افراد نتایج مثبت کالا یا محصولی که راضی بودند را منعکس می کنند. درنتیجه واکنش افراد در شبکه های اجتماعی مبتنی بر تجربه های آن هاست و مانند یک نظرسنجی است. لذا ممکن است با واقعیت محصول یا خدماتی ارائه می دهید، متفاوت باشد. اگر از رسانه های اجتماعی به عنوان راهی برای پاسخ به تجربه های مشتری استفاده می کنیم روشی غلط است و با شکست رو به رو خواهیم شد بهتر است ازین رسانه ها به عنوان ابزاری جهت بررسی و مدیریت مشتری استفاده کنیم.

article_image_one_332.jpg

۲- عدم توجه کافی به بازخوردهای مشتری Feedback

در پایان نظرسنجی هایی که انجام می شود یک عبارت “با تشکر از نظرات شما” همیشه به چشم می خورد. وقتی مخاطب وقت می گذارد و با دقت نکات مثبت و منفی محصولی یا خدمتی را می گوید امید به تغییر آن در مراحل بعد را دارد. اما متأسفانه در اکثر مواقع با ناامیدی تغییری را نمی بیند. چون تغییر بر اساس نظر مشتری انجام نمی پذیرد بلکه به صلاحدید مدیریت است. در بعضی موارد حتی پاسخی به نظرسنجی مخاطب هم داده نمی شود و در موارد خیلی کم با ایمیلی از وی تشکر می شود و این که نظراتش در حال پیگیری است! این رفتاری غلط است که در بلندمدت موجب کاهش مشتری می گردد.

۳- مکالمه ی خود و مشتری را آفلاین می کنید. Offline

یکی از روش هایی که تعدادی از شرکت ها به کار می گیرند این است که شما در شبکه اجتماعی یا صفحه ی وب سایت آن ها پیامی در مورد محصول یا خدماتشان می گذارد. مثل کالایی که خریدید معیوب است. پس از مدتی موجی از پیام های دیگر در ادامه به راه می افتد و درنهایت شخصی که خودش را مسئول شرکت می کند در همان جا آدرسی می گذارد که به طور مستقیم با وی در ارتباط باشید و مشکلتان را حل خواهد کرد. اما وقتی به طور مستقیم با او وارد مکالمه می شوید او نظر شما را رد می کند و با عذرخواهی نمی تواند کالای شما را تعمیر یا تعویض کند. شاید در نگاه اول رفتار وی و پاسخگویی وی در شبکه های اجتماعی اقدامی مسئولانه باشد اما بازخورد شما و دیگران از این رفتار در ادامه موجب عدم اطمینان مشتری و ریزش آن می گردد.

در دنیای آنلاین کسب اعتبار مهم ترین چیز است. سعی کنید با دوری از سه اشتباه ذکرشده در دنیای مجازی امروز کسب وکارتان را اعتبار ببخشید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag