Skip links

۳ نتیجه تاثیر گذار از نحوه لباس پوشیدن در بازاریابی و فروش

یکی از مقولات بسیار مهمی که نقش غیر قابل انکاری در موفقیت شغلی بازاریابان و فروشندگان دارد، نحوه ی لباس پوشیدن آنها است. شخصاً بازاریابان، فروشنده ها و ویزیتورهای زیادی را دیده ام که آنقدر تمرکز خود را روی فروش محصول و یا خدمت خود می گذارند که از ظاهر خود و لباسی که به تن دارند، غافل می شوند و این نکته به شدت روی برداشت مشتری از آنها تأثیر منفی می گذارد.

بازاریابی تلفیقی از علم و هنر است. یادگیری اصول و قواعد بازاریابی بخشی از علم بازاریابی می باشد که با شرکت در دوره های بازاریابی و فروش، خواندن کتاب ها و مجلات و تماشای فیلم های آموزشی محقق می شود. اما از سوی دیگر بازاریابی یک هنر است و فارغ از تمام اصول و قوانین، بازاریاب باید یک هنرمند باشد تا بتواند نیاز مشتری را به درستی تشخیص داده و با محصول و یا خدمت خود در جهت رفع آن گام بردارد و موجبات خشنودی مشتری را فراهم آورد. هنرمند بودن بازاریاب مسئولیت او را حساس تر می کند زیرا وی باید به ظرایفی توجه کند که تنها چشمان تیزبین یک هنرمند قادر به مشاهده و درک آنها است.

article_image_one_212.jpg

ذکر این نکته را لازم می دانم که منظور من از تأثیر لباس بر موفقیت بازاریاب یا فروشنده، به تن کردن لباس های گران قیمت نیست بلکه درست لباس پوشیدن و آراستگی در پوشش متناسب با بازار هدف است که می تواند علاوه بر موفقیت حرفه ای، حس احترام مشتری برای بازاریاب را نیز به دنبال داشته باشد. در ادامه به سه تأثیر مهم لباس پوشیدن بر دستیابی به اهداف بازاریابی و فروش اشاره شده است:

۱) آراستگی در پوشش اعتماد به نفس شما را بالا می برد.

پوشیدن لباس مناسب و آراسته به دو طریق باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شود. اول اینکه اگر لباس خوب بپوشید، احساس خوبی خواهید داشت و این زمینه ساز اعتماد به نفس است. دوم اینکه این کار باعث می شود که از دید دیگران فرد با اعتماد به نفسی به نظر آیید و این امر برای شما اقتدار، احترام، اعتماد و ستایش به ارمغان می آورد.

۲) تأثیر اولیه بیشترین دوام را دارد.

این نکته به خصوص در زمانی که کار جدیدی را شروع می کنید، اهمیت دارد. باید بدانید که تأثیر اولیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ظاهر شما یکی از عواملی است که افراد بر اساس آن در مورد شما قضاوت می کنند و دیدگاه آنها در مورد شما شکل پیدا می کند. برای مثال مدیران فروش حرفه ای در جذب فروشنده و ویزیتور حتما به کفشی که او پوشیده است توجه می کنند، که چقدر این کفش با آن شغل تناسب دارد.

۳) لباس آراسته به شما اعتبار می بخشد.

لباس پوشیدن مانند مدیران ارشد برای شما اعتبار به ارمغان می آورد.
یکی از باورهایی که در مورد نقش لباس در موفقیت وجود دارد، این است که باید همیشه کت و شلوار شیک و گران قیمت پوشید. این موضوع درست نیست. اگر کار شما به گونه ای است که باید لباس غیر رسمی بپوشید، باز هم می توانید از لباس به عنوان ابزاری برای افزایش درآمد و ارتقای شغلی خود استفاده کنید. در این شرایط می توانید روی لباس غیر رسمی خود کت و شلوار بپوشید. این کار باعث می شود که هم خودتان احساس خوبی داشته باشید و مشتریان و همکاران شما نیز احساس می کنند کسی که با او کار می کنند، اعتماد به نفس بالایی دارد. آیا تنها با لباس غیررسمی می توانید چنین اثری را ایجاد کنید؟

بازاریابی و برندسازی شخصی با استفاده از لباس بدین معنی نیست که باید برای خرید لباس های جدید پول زیادی خرج کنید. نکته ی مهم این است که توجه داشته باشید برای ارتقای شرایط کاری خود به چه لباس هایی احتیاج دارید؛ در واقع به دنبال لباس های مناسب شرایط خود باشید نه الزاماً لباس های گران قیمت. حتی می توانید با خریدن یک جفت کفش جدید به هدف خود دست یابید.

در شرایط برابر، کسانی که ظاهر بهتری دارند از شانس بالاتری برای ارتقای شغلی و افزایش درآمد خود برخوردار هستند. ممکن است منصفانه به نظر نیاید، اما انسان ها به طور طبیعی مجذوب زیبایی می شوند.

ما از سه زبان برای ارتباط با مشتریان خود استفاده می کنیم؛ یکی زبان کلامی است که همان فن سخنوری است و لازم است فروشندگان و سایر کارکنان با مطالعه و آموزش، گنجینه لغات شان را زیاد کنند و با هوش تدبیری بدانند کی بگویند، چه بگویند و چگونه بگویند تا بهترین تاثیر را در مخاطب هدف داشته باشند. دومین زبان، تن گفتار یا همان زبان بدن است. به هر حال زبان بدن بیشترین تاثیر را در مخاطب دارد. سومین زبان به سازمان مربوط می شود که به زبان اندام سازمان معروف است. تمیزی و نظافت و تناسب دفتر کار با بازار هدف، آراستگی اتومبیل هایی که به نزد مشتری می روند و تیپ ظاهری کارکنان همگی زبان اندام سازمان را شکل می دهند. باز هم یادآور می شوم همه چیز با هم تاثیر می کنند. لذا نگرش جامعیت نگری را همواره مدنظر قرار دهیم.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag